Prejsť na obsah

Aký je rozdiel?

Diabetikinfo
Publikoval v Ja a diabetes ·

Posledné dni trávim svoje poobede s malými diabetikmi a ich rodičmi. Na jednej strane je veľmi smutné, že už deti, ktoré sú na tomto svete iba jeden dva roky si  musia  podávať inzulín, ale zase mám radosť aké sú šikovné, vnímavé a nepociťujú hendikep so svojim diabetom. Samozrejme, je iné, keď sa rozprávam s ich rodičmi. Tí si uvedomujú radikálnu zmenu v ich živote. Sú to rodičia, ktorí sa všemožne smažia pochopiť vrtkavé glykémie, študujú, čítajú na rôznych diskusných fórach a samozrejme kladú otázky. Nie je im ľahostajný osud ich detí. Majú záujem dozvedieť sa čo najviac, ale čo ma zaráža, je ich mylná mienka o inzulínovej pumpe. Dozvedám sa, že inzulínová pumpa je vlastne iba riešenie na zlé glykémie. A to ma dosť udivuje. Všetci čo ma poznáte viete, že ja nie som odporca inzulínových pier, ale iba veľký zástanca inzulínovej pumpy. Prečo vlastne toto všetko píšem? Chcem vám  objasniť, že inzulínová pumpa je jeden z prostriedkov ako dostať potrebný inzulín do tela. Nie je to posledné riešenie liečby našich detí. Aký je teda rozdiel medzi životom s inzulínovým perom a s inzulínovou pumpou?
Základom je, že obe dávkujú inzulín. Pri perách používame dva druhy inzulínu (krátkodobý na vykrytie jedla a dlhodobý-nočný  na pokrytie bazálnej časti) , pri pumpe jeden druh inzulínu. Inzulínovým perom podáte dávku nočného inzulínu na jeden šup a už vám neostáva nič iné len čakať, že táto dávka bola správna. Pri pumpe je bazálna dávka nastavená na každú hodinu samostatne.
Pri perách podáme inzulín pred hlavným jedlom a jeho účinok trvá niekoľko hodín. Pokrýva nám aj doplnkové jedlo. Preto je veľmi dôležité aby dieťa jedlo doplnkové jedlo, nakoľko má v sebe už podanú dávku inzulínu. Pri pumpe podávame inzulín na konkrétne jedlo.
Pri perách sa snažíme korigovať zvýšené alebo nízke glykémie sacharidmi. V preklade uberáme, alebo pridávame sacharidy hlavne pri doplnkových jedlách vzhľadom na výšku glykémie. Robíme to preto, lebo inzulín je už podaný pred niekoľkými hodinami a toto je spôsob, ako glykémiu dostať pod kontrolu.  Pri pumpe korigujeme nežiadúce glykémie dočasným bazalom. Samozrejme, môžeme použiť aj formu so sacharidmi, ale vysokú glykémiu s navýšenou bazálnou dávkou dostaneme lepšie pod kontrolu.
Ak nám dieťa počas noci, alebo dňa prudko klesá, alebo stúpa, pri perách hľadáme riešenie predchádzajúcej dávke inzulínu v kombinácii s jedlom. Pri pumpe v konkrétnom problémovom čase upravujeme inzulín či už bolusovú, alebo bazálnu dávku.
Či už má dieťa perá, alebo pumpu, chceme aby športovalo, alebo sa aspoň aktívne hýbalo. Pri perách musíme brať do úvahy, kedy naše dieťa malo podaný inzulín a zase pomocou jedla riešiť, alebo predchádzať hypoglykémií. Pri inzulínovej pumpe, znížime bazálnu dávku, alebo jednoducho pumpe zastavíme dávkovanie inzulínu.
Pri perách neriešime iný typ inzulínu ak  dieťa je jedlo s pomaly vstrebávajúcimi sa sacharidmi. Pri pumpe použijeme iný typ bolusovej dávky.
Deti s inzulínovou pumpou si cez víkend, prázdniny, sviatky môžu pospať a raňajkovať neskôr. Môžu jesť v inom čase, ako je bežne zaužívané. Deti na perách si určite počas voľna tiež môžu pospať, ak si podali inzulín a naraňajkovali sa. Rodina, kde je  inzulínová pumpa sa nemusí svojim denným programom prispôsobovať režimu dávkovania inzulínu. Inzulínová pumpa sa prispôsobuje im. Niektorí si myslia, že pri inzulínovej pumpe sa deti stávajú ľahkovážne k pravidelnému režimu. S týmto nesúhlasím, lebo každý, kto chce mať dobré výsledky, sa chová zodpovedne. Aj pri perách nemusíte dodržiavať režim, ale chcete.  To isté platí aj pri pumpe.
Keď naše deti dostali diabetes, boli im pridelené na dávkovanie inzulínu perá. Nikto sa nepýtal, či naše dieťa ich chce  mať. Inzulínovú pumpu si volíme samy. Pýtame sa detí, či im daný spôsob podávania inzulínu bude vyhovovať. Niekedy sa za ich rozhodnutím skrývame, lebo my dospelí sa toho obávame.
V čom je teda rozdiel medzi inzulínovým perom a inzulínovou pumpou?  V našom životnom štýle a snahe dať deťom, či už malým, alebo veľkým, možnosť žiť normálny, bežný život dieťaťa, aj keď s diabetom.    

Návrat na obsah