Prejsť na obsah

Inzulín pre všetkých

Diabetikinfo
Publikoval v Ja a diabetes ·

Práve som sa vrátila zo Slávnostnej medzinárodnej konferencie k 25 výročiu založenia Zväzu diabetikov Slovenska. Tak ako to na takýchto podujatiach býva odznievajú iba samé pozitívne informácie. Pri diabete hovoriť o pozitívnych veciach je dosť ťažké. Všetci vieme, že  ochorenie  prináša dosť prebdených nocí, strachu, nepochopenia a veľakrát aj radikálnu zmenu životného štýlu.
Som rada, že pán docent Martinka vo svojej prezentácií poukázal na potrebu lekárov špecialistov
diabetológov.  Čísla, ktoré prezentoval by mali u hosťa pána štátneho tajomníka MZ SR MUDr. Maria Miklošiho vyvolať bezsenné noci a aj výrazné prehodnotenie pripravovanej zmeny presunúť kompetencie od špecialistov na všeobecných lekárov.
Významným hosťom konferencie bol Prezident IDF World Sir Michael Hirst. Jeho prezentácia vo mne zanechala silný dojem. To čo my na Slovensku berieme ako samozrejmosť a to je inzulín pre naše deti, nie je bežnou praxou v niektorých krajinách. Pracovníci z tejto organizácie zabezpečujú pre DIA deti v spomínaných krajinách inzulín po dobu pokiaľ nie sú samostatne zárobkovo činné.  Ak by aj táto organizácia už nič iné neurobila pre diabetes, tak za tento počin si zaslúži naše uznanie.
Diabetes prináša krušné chvíle, ale tešme sa, že inzulín je pre naše deti dostupný.   

Návrat na obsah