Prejsť na obsah

Rozhovor s p. Jančovou

Informácie > Všeobecné

Prinášam Vám rozhovor s pani MUDr. Emíliou Jančovou, ktorá sa v našej ankete o NAJ diabetológa na Slovensku  umiestnila na prvom mieste. Ak by Ste ju hľadali na titulných stránkach v časopisoch, alebo v iných médiách, tak máte smolu. Určite ju však stretnete v  Detskom diabetologickom centre SR pri I. detskej klinike LFUK a DFNsP v Bratislave. Jej dlhoročnú prácu ohodnotila aj  Slovenská diabetologická spoločnosť. V roku  2006 jej udelila  čestné uznanie za prácu v odbore diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy.

Ako vnímate ocenenie „Naj diabetológ“?

Ďakujem všetkým za ocenenie, je to príjemný pocit a som rada, že sa týmto spôsobom ukázalo, že nás je viac detských diabetológov, ktorí sa starajú o deti s týmto ochorením a všetci si zaslúžia poďakovanie.

Čo sa Vám na Vašej práci najviac páči? Prečo ste si vlastne vybrali diabetológiu?

Zaradenie do špecializácie detskej diabetológie bolo mojím osudom, som prvým detským diabetológom na Slovensku a dlhodobá práca v tejto oblasti mi potvrdila, že úspechom lekára je, keď dieťa i rodič mu veria a  spolupracujú s ním, lebo iba tak je možné dosiahnuť  dobré výsledky.

Koľko rokov sa venujete diabetológii?

Veľa...

Pribúda oproti minulosti detských DIA pacientov?

Pribúda počet detí s DM1 nielen u nás, ale celosvetovo, za minulý rok sme u nás mali  takmer 80 detí s novozisteným diabetom a sú obdobia, kedy skoro každý deň sa objaví nové dieťa s týmto  ochorením. Ale nie všetky deti sú hospitalizované u nás.

Čo považujete na liečbe diabetu za najdôležitejšie?

Najdôležitejšie v liečbe diabetu je profesionálny prístup k práci, odbornosť, vzájomná komunikácia medzi lekárom , dieťaťom a rodičmi. Dôvera a spolupráca.

Čím Vás inšpirujú Vaši pacienti?

Mojou inšpiráciou sú dobré výsledky detí a som rada, keď sa mi podarí z lajdáka urobiť zodpovedného človeka. Ale nemyslím si, že je to iba mojou osobou, je to v spolupráci s rodičmi, priateľmi, vekom a rôznymi náhodnými, pozitívne pôsobiacimi faktormi. Vtedy som milo prekvapená ako to, čo sa doteraz nedalo, sa zrazu dá.

Vidíte posun vnímania diabetu v spoločnosti oproti minulosti? Je diabetes aj v dnešnej dobu pre niektorých tabu?  

Nájdu sa deti, ktoré sa aj dnes  skrývajú so svojím ochorením, nechcú aby sa o tom vedelo. Našťastie je ich stále menej. Niekedy dievčatá chcú utajiť svoje ochorenie pred chlapcami z obavy, aby ich neopustili.
Ale spoločnosť je stále málo informovaná o tom, čo je to diabetes u detí liečený inzulínom. Je predstava, že diabetes liečený inzulínom je „ ťažká cukrovka“, podávanie inzulínu 4x denne je úplná katastrofa a je treba jesť menej sladkostí.
Na druhej strane mnohokrát si rodičia diagnostikujú diabetes u detí pomocou internetu a včas prídu na vyšetrenie.

Máte nejaký prípad/pacienta z Vašej praxe, na ktorý rada spomínate?

Je to dnes už mladá pani, ktorá od novorodeneckého veku bola liečená inzulínom a najnovšie vedecké poznatky potvrdili, že u novorodencov s DM, ktorý vznikol do 6 mesiaca života, je potrebné urobiť dôkladnejšie, t.č. dostupné vyšetrenia a je možné, že nepotrebujú liečbu inzulínom, čo sa ukázalo aj u nej. A tak v dospelosti prešla na liečbu tabletkami a má výborné výsledky. Dáva to optimizmus, že sa nájdu aj iné nové možnosti v liečbe diabetu, v ďalších vekových skupinách.

S kým sa Vám lepšie spolupracuje, s rodičmi alebo s deťmi?

Je to individuálne, ale dobre sa mi spolupracuje s deťmi vtedy, keď sa viem dohodnúť s rodičmi. Keď mi rodič neverí, dá za pravdu dieťaťu, ktoré mi klame priamo pred ním, je spolupráca veľmi ťažká. Ale povzbudí ma, ak sa nad tým, čo hovorím aspoň doma zamyslia a overia si niektoré skutočnosti a prídu na to, že naozaj to, čo som im tvrdila, je takmer  vždy pravda.

Väčšina detí s diabetom je na začiatku liečby nastavená na inzulínové perá, napriek tomu už aj u nás detí s inzulínovou pumpou pribúda. Čo by ste poradili rodičom, ktorí sa pumpy boja (a ich dieťa by ju chcelo)?

Predovšetkým, že dieťa musí na liečbu inzulínovou pumpou spĺňať určité kritériá. Dôležité je, aby tú inzulínovú pumpu naozaj chcelo. Potom sa treba poradiť s ošetrujúcim lekárom. Niekedy je lepšie s liečbou počkať, ak by dieťa nevedelo s inz.pumpou narábať, alebo by zneužívalo možnosť podávania si inzulínu kedykoľvek v ľubovolnom množstve. Malé deti musia byť pod kontrolou rodičov, ale aj to sa dá odhadnúť, či je to možné. Po spoločnom zvážení tejto liečby je inzulínová pumpa veľkou pomocou pri liečbe diabetu a niet sa čoho obávať.

S Vašimi detskými pacientmi sa stretávate aj mimo ambulancie, boli ste napr. na rekondičnom pobyte. Aký to má pre Vás význam?

Rekondičné pobyty detí s DM1 sú veľkým prínosom v liečbe. Pri dobrom priebehu sa zdá, že je tam lekár zbytočný, čo je dobrým znakom toho, že rodičia si vedia poradiť s mnohými problémami, vymenia si skúsenosti a poznatky. Podarí sa mi lepšie zblížiť s rodičmi i deťmi, poznať ich inak ako len v ambulancii, mám lepšiu predstavu o tom, kde sa robí ešte veľa chýb a pozorujem ich aj vtedy, keď si myslia, že si ich nevšímam. A stále majú v podvedomí, že je tu aj odborná pomoc a to im pomáha uvoľniť sa a trošku si odpočinúť od každodenného stresu.

Pôsobíte veľmi pokojne a pohodovo. Čo Vás dokáže pri Vašej práci naozaj nahnevať?

Nahnevá ma, ak ma deti vedome klamú a rodičia ich v tom podporujú. Prípadne, ak rodičia, zapisujú do denníka nesprávne výsledky a dieťa o tom vie. Budete sa diviť, ale stáva sa to pomerne dosť často.

Nájdete si popri svojej práci čas aj na oddych? Ako rada relaxujete?

Oddychovať treba, aj keď formou inej činnosti. Niekedy aj také upratovanie, keď sa nepreháňa, je formou oddychu. Ale veľmi sa mi oddychovať nedarí, niekedy aj kávu pijem v pohybe, prípadne, ak chvíľu sedím, rozmýšľam o tom, čo som ešte zabudla urobiť, alebo aký termín mi horí, aby som na to nezabudla. Napriek tomu si myslím, že sú chvíle kedy viem oddychovať.

     Ešte raz ďakujem všetkým za prejavenú dôveru a ocenenie. Združeniu a p.Pilkovej prajem veľa elánu, energie a optimizmu a teším sa na ďalšiu spoluprácu.
                                                                                                                                MUDr.Jančová


Návrat na obsah