Prejsť na obsah

Šesť potravín pre zdravie

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Zvyknete v zime pokašliavať, posmrkávať a kýchať? Hoci z televíznych obrazoviek sa na nás valí množstvo reklám na vitamíny a výživové doplnky v tabletkách, posilniť imunitu a utužiť si zdravie skúste najskôr prírodnou cestou. Zvlášť po sviatočnom hodovaní je vhodné nadopovať sa látkami, ktoré vás zbavia nebezpečných vírusov už v ich zárodku. Tieto potraviny sú na to ako stvorené!

Cesnak
Aj keď prenikavá aróma nás od jeho konzumácie zvykne odradiť, v skutočnosti cesnak patrí medzi najuniverzálnejšie prírodné všelieky. Nie nadarmo sa v mnohých domácnostiach nachádza na štedrovečernom stole a podáva sa s oplátkami a medom. Počas jeho hryzenia sa totiž uvoľňuje látka zvaná alicín, ktorá pôsobí takmer ako antibiotikum. Zneškodní až viac než 300 druhov mikróbov a dokonale posilní obranyschopnosť organizmu. Ak sa vám v surovom stave medzi zubami predsa len protiví, skúste si ho aspoň nadrobno nakrájať či prelisovať do polievky. Vaše telo vám bude určite vďačné.

Zeler
Jedna z najnedocenenejších druhov zeleniny v našich klimatických podmienkach. Zeler síce nepatrí k uznávaným pochúťkam, v skutočnosti však ukrýva tajomstvo štíhlej línie a ochrany pred chrípkou. Sto gramov zeleru totiž obsahuje len 19 kalórií. Je takisto účinný proti bezsenným nociam, no keby ste aj pri jeho pravidelnom jedení predsa len nemohli spávať, nakopne vášeň vo vašej spálni. Tento zázrak totiž perfektne stimuluje libido!

Tymian
Neviete sa zbaviť zanesených dýchacích ciest? V prípade, že pokašliavate alebo sa vám zle dýcha, vyskúšajte čaj z tymianu. Táto bylina totiž pomáha uvoľňovať z tela hlien a blahodarne pôsobí na dýchacie ústrojenstvo. Prečistí vám priedušky a spriechodní upchaté dýchacie cesty.

Mrkva
Hoci sa medzi najhlavnejšie účinky mrkvy radí predovšetkým ostrý zrak a zdravé sietnice, zázračný betakarotén v skutočnosti napomáha ďaleko viac. Je totiž pomerne silnou zbraňou aj pri bolestiach hlavy z prechladnutia. Jeho tajomstvo spočíva v tom, že odstraňuje zápal v mozgových cievach. Ak teda túžite mať zrak ako orol a čistú hlavu, nastrúhajte si mrkvu ešte dnes. Servírujte napríklad s duseným mäsom, ozdobte si ňou zeleninový šalát, prípadne polievku.

Orechy
Okamžitá dávka energie, množstvo proteínov a tiež látok bojujúcich proti chrípke a prechladnutiu. To všetko získate už jednou hrsťou orechových jadier. Aj keď prospešné sú všetky druhy, najviac vyťažíte z mandlí a klasických „vlašákov".

Levanduľa
Ak vás do pazúrov zdrapí poriadna nádcha, zvyčajne sa v noci veľmi nevyspíte, stratíte chuť do jedla a máte pocit, že vám každú chvíľu vybuchne nos. Práve na tieto príznaky však existuje prírodný liek zvaný levanduľa. Upokojuje nervový systém, uvoľňuje úzkosť a stres. Na okamžité upokojenie vám postačí zopár kvapiek levanduľového oleja, ktorým si potriete miesta pulzácie.

Zapchatý nos či boľavé hrdlo? Rady starých mám zaberú!
Overené časom! Také sú rady našich starých materí, a preto by sme na ne nemali zabúdať - a už vôbec nie pri chorobe. Práve vďaka nim sa vám môže úžasne uľaviť - rýchlo, jednoducho a lacno
Ako vybrať zátky z nosa

Naparte sa a napáľte nádchu: Stačí vám menší hrniec, v ktorom necháte zovrieť vodu. Môžete použiť bylinky - kamilku alebo repík, no najúčinnejší je mentol alebo eukalyptus. Jednoducho ich pridajte do vody, skloňte sa nad hrniec koľko vám sálajúce teplo dovolí a zhlboka dýchajte. Upchatý nos o chvíľku povolí a vysmrkáte všetko, čo sa vám v dutinách usadilo. Účinok posilníte, keď sa nad hrncom zakryjete uterákom alebo plachtou, aby vám teplo neutekalo.

Ako dostať žiletky z hrdla

Tekutý šál: Zohriatu masť natrite na igelitový sáčok a omotajte si ho okolo krku. Cez to si dajte bavlnenú plienku a bolesť by mala ustúpiť. Rýchlejšie pôsobí obklad z čistého alkoholu - najlepšie je použiť domáce pálené. To netreba ani zohrievať, len do toho namočte vreckovku, omotajte okolo krku a cez to dajte ešte plienku.
Tekutý sveter: Aj tak volali naše starké zohriatu pálenku s medom a citrónom. Pri tomto lieku však treba byť veľmi opatrný s dávkovaním!

Slané kloktanie: Do pohára s vlažnou vodou dajte lyžičku soli a lyžičku sódy bikarbóny, dobre zamiešajte a vykloktajte.

Zábal trochu inak:
Namočte veľkú pánsku vreckovku alebo menšiu šatku do studenej vody a vyžmýkajte. Omotajte okolo krku a prikryte igelitom. Následne omotajte ešte hrubým šálom. Najlepšie účinkuje v noci.

Ako vyhnať kašeľ

Zázračný cibulák: Nakrájajte 2 - 3 cibule na kolieska. Postupne ich vrstvite do nádoby a zalievajte medom. Potom nádobu prikryte a nechajte odstáť. Za niekoľko hodín pustí cibuľa šťavu, ktorú zlejte do pohára. Sirup podávajte pri kašli niekoľkokrát denne po lyžičkách. Môžete dokonca aj každú hodinu.

Mrkváčik: Do väčšieho hrnca dajte pol litra čerstvej mrkvovej šťavy a 4 lyžice medu. Chvíľku to miešajte, kým zmes nezhustne do sirupovej konzistencie. Okrem kašľa by ste sa ním mali zbaviť aj zanesených priedušiek.

Maslové mlieko:
Do hrnčeka nalejte zohriate mlieko a pridajte lyžicu masla a poriadne zamiešajte. Môžete pridať lyžičku medu, aby ste zmiernili maslovú chuť. Nápoj vypite ešte teplý.

Cesnakové mlieko:
Do horúceho mlieka vytlačte 2 - 3 strúčiky cesnaku a pridajte aj lyžicu medu. Skúste tento drink vypiť čo najteplejší.

Návrat na obsah