Prejsť na obsah

Strukoviny pomáhajú

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Strava bohatá na orechy, fazuľu a šošovicu pomáha udržiavať pod kontrolou príznaky diabetu a srdcových chorôb viac ako strava bohatá na vlákninu. Strukoviny pomáhajú znižovať hladinu krvného cukru a zvyšovať úroveň "dobrého" cholesterolu.
Strava bohatá na orechy, fazuľu a šošovicu pomáha viac udržiavať pod kontrolou príznaky diabetu a srdcových ochorení ako strava bohatá na vlákninu. K takémuto záveru dospeli podľa agentúry Reuters kanadskí vedci. Cieľom ich štúdie bolo odpovedať na otázku, aká strava by mohla pomôcť diabetikom získať spoľahlivejšiu kontrolu nad ich chorobou. Takýto jedálny lístok však prospieva aj ostatným.
"Vo veku, v ktorom sú mnohí z nás obézni a rezistentní na inzulín, sa to môže týkať značnej časti populácie," myslí si doktor David Jankins z nemocnice St. Michael a Torontskej univerzity, ktorého štúdia bola zverejnená v odbornom časopise Journal of the American Medical Association.
Diabetes 2. typu, najobvyklejšia forma cukrovky, veľmi súvisí s obezitou. Diabetici, ktorých hladina cukru v krvi je príliš vysoká, budú s väčšou pravdepodobnosťou postihnutí srdcovou chorobou, mozgovou mŕtvicou, poškodením obličiek a slepotou.
Jenkins a jeho kolegovia študovali 210 ľudí trpiacich cukrovkou 2. typu, ktorí boli náhodne vybraní k tomu, aby v priebehu šiestich mesiacov skúšali stravu jedného z dvoch druhov jedálnych lístkov. Ľudia s nízkym glykemickým indexom, ktorí nasvedčuje tomu, že sa cítia viac sýti, jedli veľa fazule, hrachu, orechov a cestovín. Ľudia odkázaní na stravu s vysokým obsahom vláknin jedli cereálie a celozrnné pečivo, naturálnu ryžu, ktorá zlepšuje funkciu čriev, alebo zemiaky v šupke. "Pokusní králici" mali zároveň konzumovať tri porcie ovocia a päť porcií zeleniny denne.
Po šiestich mesiacoch ľudia živiaci sa stravou s nízkym glykemickým indexom mierne schudli, mali lepšiu kontrolu nad obsahom cukru v krvi a vyššiu úroveň HDL, tzv. dobrého cholesterolu.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Návrat na obsah