Prejsť na obsah

Hypo a hyper pod lupou

Informácie > Život s diabetom

Hypoglykémia
Hypoglykémia je stav, keď hladina cukru v krvi klesne pod 3.5 mmol/l. Ak má dieťa glykémiu veľmi nízku (pod 1.1 mmol/l), na displeji glukomera sa objaví hlásenie „low“ alebo „LO“ (podľa typu glukomera).
Dôležité je však vedieť, že dieťa môže mať pocit hypoglykémie aj pri glykémii napr. 5 alebo 8, ak predtým malo dlhší čas glykémiu vyššiu (nad 15 mmol/l) - jeho organizmus vníma prudký pokles glykémie ako hypoglykémiu. Za prudký pokles sa považuje zníženie glykémie o viac ako 5-6 mmol v priebehu 2-3 hodín. Rodičia by preto nemali znevažovať pocity dieťaťa slovami: „Ale čo by si mal/mala hypo!“.

Príznaky a pocity detí pri hypoglykémii sú rôzne, niektoré deti ju necítia vôbec. Konkrétne pocity detí rôznych vekových skupín:

  • bolia ma nohy alebo kolená (hlavne u menších detí),

  • trasú sa mi ruky a nohy,

  • točí sa mi hlava,

  • vidím rozmazane,

  • som hladný/hladná alebo unavený/unavená,

  • je mi zle.


Niekedy má dieťa prehnane veselú náladu (nevie sa prestať smiať) alebo začína byť ako „handrová bábika“, má nekoordinované pohyby, je mrzuté, plačlivé, zatvárajú sa mu oči alebo vyvracia oči, to sú tiež pomerne časté príznaky hypoglykémie. Aj deťom, ktoré obyčajne hypoglykémiu cítia, sa môže občas stať, že sú príliš zaujaté napríklad hrou a akoby hypoglykémiu „ignorovali“ – väčšinou sa to však navonok prejaví tak, že sa dieťa príliš potí, zbledne a nevládze behať tak ako predtým.
Ak má dieťa hypoglykémiu v noci, obyčajne nepokojne spí, prehadzuje sa v posteli, rozpráva zo sna alebo nezareaguje, ak ho pošteklíme pod bradou, prípadne ním pohneme. V noci sa hypoglykémia vyskytuje najčastejšie medzi druhou a štvrtou hodinou.
Hypoglykémiu treba riešiť hneď, najvhodnejšia je kombinácia rýchlych a pomalých sacharidov. Konkrétne potraviny, ktoré sa osvedčili pri hypoglykémii:

  • hroznový cukor,

  • cukrom sladený džús (cca 1 dcl),

  • med,

  • ochutené sladké mlieko v tube (Jesienka, Pikao, Piknik), vydrží otvorené pri izbovej teplote cca mesiac,

  • ovocie (banán, hrozno),

  • na zajedenie pomalé sacharidy (pečivo, trvanlivé obilninové tyčinky alebo suché chlebíky).


Občas sa stane, že dieťa je pri hypoglykémii pri vedomí, ale nereaguje alebo robí nezmyselné veci (obyčajne to trvá pár minút a dieťa si potom nič nepamätá), prípadne nechce jesť, vtedy je potrebné podať mu, aj nasilu, okamžite rýchly cukor (najčastejšie sladký džús, niektorým deťom najrýchlejšie zdvihnú glykémiu sladkosti (napr. cukríky a lentilky) alebo zemiakové chipsy) a potom niečo na zajedenie. Ak dieťa odmieta jesť alebo piť úplne, môže veľkú službu urobiť tekutý cukor vo forme gelu:

  •  Rýchly cukor (od spoločnosti Medatron) v uzatvárateľnej tube pre opakované použitie. Jedno balenie váži 40 g a zodpovedá 2.5 SJ.

  •  Hypo-fit sáčok (od spoločnosti Medatron) – tekutý cukor jednotlivo balený v praktických vreckách, 1 vrecko zodpovedá cca 1 SJ.

  •  Čistá glukóza vo forme gelu, ktorá sa najrýchlejšie vstrebáva do organizmu. Stačí ju vytlačiť na prst a votrieť dieťaťu do úst pri hypoglykémii. Jedna tuba má 40g, čo zodpovedá 3 sacharidovým jednotkám. K dostaniu v lekárňach v Rakúsku.


Ak má dieťa takú nízku glykémiu, že odpadne, odporúča sa medzi zuby a líce na každú stranu vložiť kocku cukru a nechať rozpúšťať.
Každé dieťa by malo mať „hypo výbavu“ stále so sebou – keď ide do školy, na krúžky alebo len tak von. Súčasťou hypo výbavy by mali byť potraviny, ktoré glykémiu u dieťaťa zdvihnú najrýchlejšie aj niečo z pomalých trvanlivých sacharidov na zajedenie.

Hypoglykémia vs. hyperglykémia


Stretli sme sa s tým už asi všetci – ak má dieťa hypoglykémiu, obyčajne skôr či neskôr príde reakcia organizmu a na glukomeri sa objavujú neskutočné hodnoty. Prečítajte si konkrétne skúsenosti mamičiek, ako sa niekedy dá tá tejto reakcii predísť.


Hypoglykemická kóma

Hypoglykemická kóma sa najčastejšie vyskytuje v noci a prejavuje tak, že dieťa nie je pri vedomí ani nereaguje na podnety, t.j. nereaguje, keď ho pošteklíme, pohneme s ním alebo sa mu prihovárame, prípadne sa veľmi spotí, akoby ho obliali vodou. Krátko na to sa obyčajne kóma navonok začne prejavovať ako epileptický záchvat.
Najúčinnejšou pomocou je pichnúť dieťaťu glukagón (u malých detí stačí polovica ampulky, inak sa môže stať, že budú potom vracať). Glukagón by mal byť uskladnený v chladničke, ale priamo na obale sa uvádza, že liek môže byť uchovávaný pri teplote neprevyšujúcej 25 oC počas 18 mesiacov za predpokladu, že čas použiteľnosti nie je prekročený, takže dieťa ho môže pre istotu nosiť so sebou. Ak nemáme  glukagón, môžeme dieťaťu pomôcť aj tak, že mu do konečníka podáme striekačkou so sladkú vodu. Keď sa dieťa preberie, je potrebné dať mu niečo na zajedenie (napr. pečivo).

Hyperglykémia
Hyperglykémia je glykémia zvýšená nad normálnu hranicu. Ak má dieťa glykémiu veľmi vysokú (nad 33 mmol/l), na displeji glukomera sa objaví hlásenie „high“ alebo „HI“ (podľa typu glukomera). Dlhotrvajúce hyperglykémie u dieťaťa zvyšujú pravdepodobnosť poškodenia ciev a vzniku chronických komplikácií, preto je potrebné venovať pozornosť každej vysokej glykémii.
Najskôr je potrebné snažiť sa odhaliť príčinu vzniku vysokej glykémie
dieťa si nepodalo inzulín, zjedlo príliš veľa sacharidov, nemalo dostatok pohybu, malo mimoriadny stres (v škole, s kamarátmi, so súrodencami). Niekedy môže byť hyperglykémia spôsobená aj neodhalenou predchádzajúcou hypoglykémiou. Ak sa hyperglykémia opakuje, treba prehodnotiť dávky inzulínu, množstvo prijímaného jedla a pohybovú aktivitu v priebehu dňa.
Hyperglykémiu väčšinou deti nevnímajú tak intenzívne ako hypoglykémiu, príznaky sa podobajú stavu pred diagnostikovaním diabetu (smäd, časté močenie, zvýšená únava a bolesti brucha). Viaceré mamičky si všimli, že keď majú ich deti vysokú glykémiu, reagujú inak ako obyčajne, sú agresívnejšie a podráždené.
Občas sa môže stať, že dieťa má napriek zvýšeným dávkam inzulínu glykémie stále vysoké
príčinou môže byť to, že je preinzulínované (t.j. dostáva príliš veľa inzulínu, optimálny pomer je cca 0.7 jednotky inzulínu na kilogram hmotnosti dieťaťa). Vtedy paradoxne môže pomôcť zníženie jednotlivých dávok inzulínu a glykémie klesnú.
Ak má dieťa vysoké glykémie cez deň, väčšina mamičiek to rieši úpravou denných inzulínov, prípadne sacharidových jednotiek. U niektorých detí pomáha vynechanie desiatej, olovrantu alebo 2. večere, aby im glykémie klesli. Iné deti potrebujú na tieto doplnkové jedlá aspoň minimum sacharidov (0.25 - 0.5 SJ), aj keď majú glykémie vysoké, inak im hrozí hypoglykémia.







Skúsenosti rodičov  s riešením hypoglykémie

Skúsenosti rodičov s riešením hyperglykémie

Návrat na obsah