Prejsť na obsah

Orechová torta bez múky

Recepty > dia pečenie

Originál recept je s makom. Ja som použila mleté orechy a zmenšila smnožstvo surovín, lebo som piekla v stredne veľkej  tortovej forme.
Suroviny:
Cesto:
150g -mletých vlašských orechov
4 vajcia
50g masla
60g cukru trstinový cukor ( je možné použiť aj Zero, xylitol, sukrin)  
60g biely jogurt alebo kyslá smotana
1 prášok do pečiva

Plnka:
250ml smotany na šlahanie
100g biela čokoláda
1 balenie mascarpone
Na potretie korpusu  džem, ja som používa domáci čučoriedkový. Dala som aj na vrch torty čučoriedky.

Postup cesto:
Oddelíme žltka od bielkov, bielky vyšlaháme do tuhej peny a dáme do chladu. Žĺtky vymiešame spolu s cukrom, pridáme zmäknuté maslo, premiešame. Potom pridáme biely jogurt, primiešame. Do mletých orechov si zamiešame prášok do pečiva a jednu polievkovú lyžicu preosiateho kakaa. Pridáme do zľtkovej masy, premiešame a na záver pridáme tuhý snech. Tortovú formu si vytrieme troškou masla, vylejeme ceto a dáme piecť do vyhriatej trúby pri teplote 180 stupňov. Pečieme cca 35 minút (urobíme skúšku špáradlom). Vyberieme a necháme vychladnúť.
Postup plnka:
Smotanu zohrejeme, nesmie vrieť, roztopíme čokoládu a dáme dobre vychladnúť najlepsie cez noc. Ja som použila 100g bielej čokolády, ale na budúce dám určite menej, je to dosť sladké. Chaldnú smotanu vyšľaháme a pridáme mascarpone.

Chladné cesto rozrežeme natrieme obe polovice džemom  a nanesieme krém, spojíme.  Na vrch som použila iba zavárané čučoriedky. Je mozné dať aj čokoládovú polevu. Hotovú tortu dáme vychladiť  na pár hodín.


Návrat na obsah