Prejsť na obsah

Šišky

Recepty > dia pečenie

Suroviny na polovičnú dávku (celi verzia):
250g múky MIX B
150ml mlieka
1-2Čl práškovej stévie
1Ks vajce
1Ks žĺtok
21g drožtia
2Pl oleja
2Pl rumu
Štipka soli


Suroviny pôvodný recept:
1/2 kg minimum hladká múka
3 dcl mlieko
40-5O g práškový cukor
2 ks vajcia
2 ks žĺtky
1 kocka droždie
4 PL olej
3-4 Pl rumu
 solľ


Postup :
Z droždia, tretiny vlažného mlieka a cukru si pripravíme kvások. Prelejeme do väčšej misy ,pridáme zvyšné mlieko, vajcia, žĺtka, cukor a metličkou dobre vyšľaháme. Potom pridáme rum, olej, zase pomiešame a po troške prisýpame preosiatu múku, do ktorej sme pridali štipku soli. Pozor! Niekedy je treba aj trošku viac múky ako 1/2 kg vymiesime tak, aby sme dostali vláčne cesto. Toto necháme prikryté utierkou na teplom mieste kysnúť. Malo by sa to podariť do 1/2 hod. Potom cesto vyklopíme na pomúčenú dosku.
Rozvaľkáme na plát hrubý cca 2 cm a vykrajujeme z neho vopred pomúčeným pohárikom kolieska s priemerom 4-6 cm, kto má aké veľké rád. Tieto necháme ešte asi 15 minút odpočívať pri izbovej teplote.
Na vysokej panvici rozpálime olej, ktorým nešetríme, šišky musia plávať v oleji a z oboch strán ich vypražíme tak, že ich kladieme do oleja vrchnou stranou, nie tou ktorá bola na doske. Odkladáme ich na obrúsok, aby prebytočný tuk odkvapkal.
Pri celiatickej verzii je postup ten istý. Ja som ale cesto miesila robotom - hákom cca 8 minút a nechala som ho kysnúť cca 40 minút.
Ja som ich trošku dlhšie piekla, lebo som mala obavy, aby neboli vo vnútry surové. Na budúce už ich nechám trošku kradšie piecť. :)

Pôvodný recept je www.varecha.sk

 


Návrat na obsah